Edico Efektywna Edukacja

Szybkie czytanie i nasz mózg

Szybkie czytanie

Jak to jest z tym szybkim czytaniem. Za wszystko odpowiedzialny jest płat potyliczny mózgu. Natomiast  informacjami , które są w tekście, zajmują się nasze oczy. Aby mózg mógł odebrać dane zakodowane w  wyrazach, To one  muszą zatrzymać się na tekście. Postój ten nazywa  się fiksacją i trwa ułamek sekundy. I tutaj właśnie z pomocą nadchodzi trening szybkiego czytania, dzięki któremu postój/ fiksacja są coraz krótsze. A tym samym czytamy szybciej. Jakie to proste prawda?
Być może jeszcze o tym nie wiesz, ale każdy człowiek może nauczyć się czytać przynajmniej 4 razy szybciej niż zazwyczaj. Jedyne co musimy zrobić w tym kierunku, to systematycznie ćwiczyć mózg w szybkim czytaniu.
 

 

 

Szybkie czytanie na czym polega?

O co tak naprawdę chodzi w tym szybkim czytaniu? Mówiąc najprościej , polega ono na tym , abyśmy czytali całe grupy wyrazów. Kiedy czytamy najpierw rozumiemy słowa , póżniej fragmenty danego tekstu , a na końcu cały tekst.
Co to takiego słowa klucze . Są to najważniejsze wyrazy, dzięki którym rozumiemy tekst.
 
 

Szybkie czytanie – koncentracja

Nasz bohater wskaźnik. Dzięki korzystaniu z niego podczas czytania , oczy sprawniej śledzą tekst, goniąc niejako naszego bohatera 🙂 Polecam , również korzystania z metronomu, nadaje tempo czytaniu.
Nauka szybkiego czytania jest rewelacyjnym treningiem dla mózgu. Chciałabym dodać , że świetnie wpływa na poprawę koncentracji i rozumienia.
 
Tempo czytania zależy między innymi od tekstu , który właśnie czytamy. Jeśli jest on trudny , będziemy częściej robić przerwy i wracać do poprzednich fragmentów.
Natomiast tekst , który jest napisany niewyraźnie , będzie działał na nas zniechęcająco. Jak sądzisz kiedy jesteśmy zmotywowani do czytania ? Tak, z pewnością wszyscy lubimy czytać książki , które nas interesują.
        

           Ćwiczysz ciało, więc ćwicz też mózg😉

Blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry